Як «Ерідон» використовує технології майбутнього від «AgroCares»
На початку 2018 року компанія «AgroCares» вийшла на сільськогосподарський ринок України з інноваційним рішенням – сканером для аналізу ґрунту, що дозволяє швидко проводити тестування в полі та надавати якісні рекомендації. Сьогодні ми хочемо познайомити вас з інформацією про те, як провідні компанії впроваджують рішення від «AgroCares» для підвищення ефективності власного бізнесу. Наш співрозмовник – Микита Суворов, менеджер з розвитку продуктів для мінерального живлення рослин компанії «Ерідон», ділиться своїм досвідом та розповідає, чому сканер має бути невід’ємною частиною портфоліо кожного сільгоспвиробника.
– Доброго дня, Микито, дякую, що погодилися дати нам інтерв’ю. Для багатьох українських компаній Ваша думка буде важливою, оскільки Ви вже багато років працюєте на сільськогосподарському ринку й активно досліджуєте та впроваджуєте новітні технології. Розкажіть, будь ласка, про компанію, в якій Ви зараз працюєте та окресліть основні напрямки діяльності.
– Компанії «Ерідон» вже понад 25 років, це лідер ринку дистрибуції України. Основні напрямки діяльності – продаж засобів захисту рослин, спеціальних та традиційних добрив, мікродобрив, насіння. Окрім того, у нас є такі сфери, які на сьогодні активно розвиваються, а саме – біостимулятори, тобто рішення, які дозволяють досягти підвищення урожайності.
Якщо говорити про перспективи компанії, то в цілому спостерігається тренд щодо активного пошуку нових продуктів, способів більш якісної діагностики та ведення сільського господарства, а також рішень для проблем, що склалися, та для моніторингу різних процесів не тільки на ринках України, а також Європи та Північної Америки. Тобто, компанія знаходиться в активному пошуку, щоб залишатися лідером на ринку, адже 25% обороту на даному ринку в Україні належить компанії «Ерідон».
– Обґрунтуйте, чому Ви прийняли рішення випробувати технології «AgroCares» та які саме характеристики привернули Вашу увагу найбільше?
– Свого часу я здобув неймовірний досвід роботи в агрохімічнії лабораторії з визначення якісних показників ґрунту, а саме дослідження вмісту рухомих і доступних форм елементів живлення в ґрунті – це доводилося робити під час написання кандидатської роботи по добривам пролонгованої дії, відповідно, достеменно знав про всі основні проблеми, які існують в Україні щодо аналізу ґрунту.
Як мінімум їх є кілька: при відборі будь-якого аналізу ґрунтів є чинники, які впливають на точність самого аналізу, наприклад, якщо людина не є фахівцем у цій сфері, якщо це просто сільгоспвиробники, яким, образно кажучи, сказали накопати ґрунту і відіслати, то дуже часто буває, що сама методика відбору не дає можливості навіть на найпершому етапі визначити, а потім справитися з системними помилками, які можливі потім на етапі агрохімічного аналізу.
Наступне: лабораторії, які зараз працюють на території України, є недосконалими, адже середній час проведення аналізу становить близько тижня, а то й більше, відповідно, можливості для сільгоспвиробника здати зразки на аналіз ґрунту і швидко отримати його результат практично немає. Тому відсутність отримання швидкого результату не дозволяє моментально відреагувати: написати рекомендацію в той період, коли можна розпочинати використання певних продуктів, і усунути проблему, яка склалася у полі. З рішеннями від «AgroCares» є можливість визначити тенденцію недостачі поживних речовин у ґрунті, відповідно, запропонувати таке рішення, яке швидко спрацює і дасть результат у вигляді підвищення врожаю.
Як відомо з багатьох аграрних видань, відслідковується тенденція щодо того, що практично немає землі, яка призначена для сільгоспвиробництва, але не використовується. На сьогодні усі землі розпайовані і поділені між існуючими сільгоспвиробниками. Відбувається активне протистояння між агрохолдингами, оскільки вони намагаються отримати більш родючі землі, відповідно, постає питання: коли певне господарство бере у використання землю, воно певною мірою отримує «кота у мішку» і не знає про стан її родючості, а також як її швидко визначити. У цілому рішення щодо оренди/придбання землі приймається за дуже короткий період, тому що ринок не стоїть на місці, і якщо земля виставляється на продаж або оренду, швидкого способу перевірити вміст гумусу або рухомих форм просто немає. Тому з рішеннями від «AgroCares» є можливість зайти на конкретне поле, за кілька хвилин просканувати ґрунт і відразу ж визначити, що з цим ґрунтом робити, які інвестиції потрібно вкласти, щоб отримати максимальний результат, та й загалом, прийняти рішення чи доречно інвестувати в цю землю з точки зору економіки.
– Пане Микито, Ви брали участь у групі експертів, а також були одним з перших, хто користувався сканером на ринку України. Розкажіть про свій досвід користування приладом, наскільки це було зручно, чи надавали Ви послуги клієнтам, використовуючи наші технології, і як це змінило Вашу рекомендацію?
– В цілому хочу сказати, що робота з цим приладом мені, як менеджеру з розвитку продуктів для мінерального живлення рослин, дуже допомагає у тому плані, оскільки приїхавши на поле, ми відразу можемо дати точну рекомендацію, що є дуже важливим для сільгоспвиробника. Нам, як компанії-лідеру, необхідно «тримати марку» – це завжди хороший хід, коли є можливість приїхати, відразу відсканувати і дати якісну рекомендацію, зважаючи на те, що наші конкуренти з якихось причин цього не роблять і питання відкладається на тижні. У більшості випадків аналогічні фахівці, які розробляють систему живлення, покладаються на свій досвід, який вони здобули в процесі попередньої діяльності, а саме до моменту візиту до фермера.
Будемо говорити відверто: сільське господарство не є точною наукою, це багатофакторний дослід, якщо висловлюватися науковою термінологією, в якому на кінцевий результат впливають безліч чинників: і волога, і вміст органічної речовини, і мікробіологічна активність, і наявність ґрунтової кірки, і гранулометричний склад ґрунту – це все складно зафіксувати в пам’яті, і відповідно давати рекомендації, які будуть працювати ефективно теж складно.
Зі сканером від AgroCares така можливість є реальною, адже аналізуючи результати, отримані за допомогою приладу, і маючи свої напрацювання, можна давати на 80-85 відсотків точну рекомендацію, яка істотно поліпшить кінцевий результат. Звичайно, багато що залежить і від виконавця, наприклад, якщо дати цей прилад менеджеру середньої ланки з продажу, нестача досвіду може стати негативним фактором, оскільки буде складно інтерпретувати отриманий результат. Але зробити якісний апгрейд вже існуючих висококласних фахівців на ринку цей прилад дозволяє на 100 відсотків.
Зі свого досвіду хочу додати, що я досить часто відвідую наші представництва, а їх у нас 33 по всій території України, заїжджаю до господарств разом з регіональними менеджерами з продажу і проводжу консультації. В одній з таких поїздок менеджер мені зауважив, що в цьому господарстві погано росте соняшник і попросив мене перевірити ґрунт своїм сканером, оскільки вважав, що ґрунт надто кислий. Я відібрав зразок на місці, провів аналіз, результат якого показав, що pH -6,8, тобто кислим середовище бути апріорі не могло. Після того, подивившись на сам ґрунт, помітив близько 2-3 міліметрів вкраплення вапна. Я запитав, чи є поблизу болото або річка, оскільки зі своєї практики знаю, що нормальний рівень кислотності десь 6,5, а якщо показник вищий, це означає, що там починає накопичуватися іон натрію і потрібно робити не вапнування, а гіпсування. Менеджер був вдячний за рекомендацію, адже якби ми не провели аналіз ґрунту в той момент, ми б порекомендували не той продукт, а тому могли б втратити авторитет в очах фермера.
– Пане Микито, розкажіть, будь ласка, які плани на майбутнє в компанії «Ерідон» відносно співпраці з компанією AgroCares?
– Мені б особисто хотілося, щоб таких сканерів було якнайбільше у нашій компанії, тому що це новий якісний рівень, до якого ми прагнемо. Це дає нам можливість підвищувати якість нашого агрономічного сервісу, а це автоматично збільшує наші продажі й репутацію на ринку. Мені б також хотілося, щоб хоча б одна компактна лабораторія Lab-in-a-Box, яка дозволяє отримати повний аналіз макро- і мікроелементів, була в нас у компанії.
– Як Ви думаєте, чи готовий ринок до таких технологій?
– Так, майже готовий, більше того, такі технології терміново потрібні впроваджувати на нашому ринку. Це потрібно тут і зараз. Особливо, зважаючи на те, що рано чи пізно буде скасовано мораторій на продаж землі, а тому такі рішення будуть дуже актуальні.
– На Вашу думку, як фермери будуть використовувати наші рішення через 5-10 років? Яким чином виглядатиме фермерство майбутнього?
– В Україні вже є високотехнологічні господарства, які використовують принципи точного землеробства дуже широко і мають для цього спеціальні програми. Наприклад, я бачив таку у компанії «Trimble», яка дозволяє накладати шари: один шар – врожайність, другий шар – внесення добрива, третій – склад ґрунту. Переконаний, що згодом всі до цього прийдуть. На сьогодні це дуже дорого, але якщо говорити про фінальні переваги, які полягатимуть у більш раціональному використанні всіх елементів технології, це принесе величезну вигоду і прибуток для кінцевого споживача. За рішеннями від «AgroCares» та інших інноваційних компаній, які будуть постачати точні аналітичні дані – майбутнє. Тому що, зрештою, все буде зведене до оцифрування, збереження даних на електронних носіях, тому що вже є спеціальні рішення по математичному аналізу і статистичній обробці величезних обсягів інформації, що необхідні в сільському господарстві. Тому з часом ми до цього прийдемо і, я вважаю, що тим сільгоспвиробникам, які хочуть розвиватися, а не просто отримувати дохід з гектара на рівні 100-200 доларів, необхідно інвестувати в інновації, як оптимальне рішення для майбутнього та збільшення прибутковості кожного гектару.